Przygotowanie okablowania pod automatykę do bramy skrzydłowej nie jest trudne, osoba z podstawowymi umiejętnościami z zakresu elektryki z pewnością sobie poradzi.

O czym należy pomyśleć, żeby nasz mechanizm i współpracujące akcesoria pracowały poprawnie?

  • Zasilanie napędu – przewód najlepiej ziemny 3x1,5 mmprowadzimy od słupka konstrukcyjnego bramy, gdzie będzie montowana centrala - do szafy z bezpiecznikami w domu. Jeżeli odległość bramy od domu jest większa niż 30metrów należałoby położyć przewód 3x2,5 mm2. Sposób ten nie dotyczy napędów przemysłowych trójfazowych.
  • Siłowniki – od centrali napędu do każdego z siłowników prowadzimy przewód 4x1,5 mm2
  • Para fotokomórek – od nadajnika do centrali napędu 2x0,5 mm2, od odbiornika do centrali 4x0,5 mm2. Fotokomórki montujemy na słupkach naprzeciwko siebie na wysokości około 50 cm od podłoża. Najlepiej wypuścić przewody bezpośrednio ze słupów. Najpopularniejszym przewodem stosowanym do podłączenia fotokomórek jest kabel UTP kat. 5e. Słusznym wyborem będzie kabel UTP ziemny żelowany 4x2x0,5. Zauważmy że w fotokomórkach Beninca Pupilla, kąt regulacji oka wynosi 180°, co sprawia, że można je zamontować na prostopadłej ścianie słupa
  • Lampa sygnalizacyjna z anteną – przewód 2x1 mm+ przewód koncentryczny do anteny. Oba oczywiście prowadzimy do centrali napędu

Dodatkowo, jeżeli planujemy włącznik ścienny - wystarczy przewód 2x1 mm2.

 

Wszystkie przewody prowadzone w ziemi powinny być umieszczone w rurze arot, zabezpieczającej przed mechanicznym uszkodzeniem przewodów.